80 Adet 3D Film Sadece 100TL - 3D nin Keyfine Varın (Kredi Kartına Taksit)

Çayır sineği fosili 3-D ile açığa çıkıyor

3D Makale 23.1.2012 Yorum Yok
Çayır sineği fosili 3-D ile açığa çıkıyor

Bahçenizden domates toplarken gördüğünüz bir çayır sineği, aynı zamanda 300 milyon yıl boyunca pek fazla değişmeyen bir canlı türünün de atası. Bir kanıta gerek duyduysanız, 3-D modelleme teknolojisi sizi ikna edecek yeterli kanıta sahip.

Londra Imperial College araştırmacıları ve bilim adamlarından oluşan uluslararası bir ekip, uzun bacaklı örümcek olarak da bilinen çayır sineğinin 3-D modellerini geliştirdi. Dyspnoi ve Eupno adındaki fosilleşmiş iki çayır sineği türü, dinozorlardan önce Karbon Dönemi boyunca yeryüzünde mevcuttu.

Çayır sinekleri Antarktika haricindeki tüm kıtalarda bulunuyor. Bu canlı türü en yaygın üçüncü eklembacaklı türü olsa da, yeryüzündeki gezgin yaşantıları ve az miktarda mineral içeren dış iskeleti bu türün birçok fosilinin korunamamasına neden oldu.

Bu duruma bir çözüm olarak, araştırma ekibi yüksek çözünürlükteki X ray mikro tomografi cihazı ile Fransa Karbon Çağın’da yaşamış iki çayır sineğini açığa çıkardı. Araştırmacılar fosillerin 3.142 adet X ray mikro tomografisini çekti ve onları ölçeklenebilir bir yazılım kullanarak 3-D modele aktardı. Bu modeller Paleozoik çayır sineklerinin ilk evrimsel analizinin yapılmasına imkân verdi. Bu sayede bu zayıf eklembacaklıların 1 cm’lik vücutlarıyla nasıl yaşadığı ve yeryüzünün ormanlarına nasıl dağıldığına yönelik yeni bir bakış açısı geliştirildi.

Her iki türün de 3-D modelleri modern çayır sineği ile karşılaştırıldı. Bu karşılaştırma sonucunda araştırıcılar çayır sineğinin milyon yıllar boyunca çok az değiştiği sonucuna vardı.

Londra Doğal Tarih Müzesi’nde bilgisayarlı tomografi labaratuarında yapılan bir basın açıklamasında “Çayır sineğinin dinazorlar çağının öncesinden bugüne kadar ne kadar az değiştiği aşikâr. Bahçenize çıktığınızda ve bu yaratıklardan birini bulduğunuzda, elinizde tarih öncesi çağlardan bir parça taşıdığınız hissine kapılabilirsiniz” dendi.

Araştırma ekibinin bulguları Nature Communications adlı gazetede yayınlandı.

Sorry but your country is blacklisted due to high spam amount!
You are not allowed to post any comments!

FORMU DOLDURUN BİZ SİZİ ARAYALIM
Adınız soyadınız : Telefon Numaranız : >>